Ambrový peletón 2 8.3.2009
AMBRA – SPERMACET - PART II.
Priznám sa bez mučenia. Dnes mal byť na pretrase maďarský parfumér Zsolt Zólyomi, no aby tým jeho zviditeľńovaním nezačal vážne šľapať po krku celebritám, zatiaľ má predpremiéru na stránke www.arôme.cz. A ja sa tu idem vytrápiť s tou včerajšou nakúsnutou ambrou, nech to konečne aj nejako doválčime.
"Ambra je substancia, ktorá sa extrahuje zo spermií vorvaňov živiacich sa sépiami."

Prosím pekne, tento blud som práve teraz odcitovala z diela "Parfumy a iné voňavky" s autorským podpisom Nigela Grooma. V Čechách vyšla pod názvom "Parfémy - příručka pro znalce". Internetové kníhkupectvá ju uvádzajú vskutku lákavo:
"Jeden z nejlepších znalců parfémů zavádí čtenáře do jejich vzrušujícího světa. Seznamuje ho s dějinami této neodmyslitelné součásti světové civilizace, se základy její výroby i s charakteristikou současných parfumérských společností. Podává přehled nejznámějších parfémů, královen světového trhu s vůněmi."
Hm,........hmmmmm,...... jeden kaleráb väčší, ako druhý. Neviem koho sfúknuť, autora, prekladateľku alebo odborného poradcu? Keby to bol jediný kiks, neriešiš, stane sa. Najprv si nahováraš, je to blbo preložené. Ale potom zistíš, že texty zjavne trpia faktickými chybami. Mám ju prelustrovanú, od začiatku do konca a aj opačne. Navyše, nečíta sa to dobre, aspoň mne. Popravde, pôsobí na mňa amatérsky, dokonca mám pocit, že autor vystupuje ako dobre uplatený hovorca jednotlivých značiek. Po tom by už len blb mohol uveriť, že to je z pera jedného z najlepších znalcov parfémov. Nigel, to je zvlášť kapitola, poriešime po ukončení ambrovej ságy.
AKO TO VLASTNE JE : SPERMACET ALEBO AMBRA
Aby bolo raz a navždy vyčistené, odborný názov spermacet alias vorvaňovina, slangovo vorvanie sperma, so spermiami má asi toľko spoločného, ako čert s Pannou Orleánskou. Vzhľadovo síce vážne naberá rysy ejakulátu, ale v skutočnosti sa jedná o tukovú, polotekutú substanciu produkovanú v dutine hlavy vorvaňa. V dávnych dobách jej prischol latinský názov sperma ceti, (prekl. sperma veľryby) pričom v anglickom pomenovaní (sperm whale) si to vorvaň nesie až doposiaľ. Áno, v minulosti si to tak laicky lovci veľrýb vysvetľovali a viac ich to netrápilo.

Veľryby sa kedysi lovili pre kostice (do korzetov), tuk aj vorvaňovinu, ktorá sa využívala ako fajné mazivo do strojov, hodiniek..., k výrobe sviečok, mydiel, slúžila ako lampový olej... Po tom, čo sa ocitli veľryby na listine ohrozených zvierat, bol ich tuk nahradený jojobovým olejom.
V minulosti sa vyberala z tráviaceho traktu ulovenej veľryby aj ambra. Avšak , tá nikdy nebola dôvodom k ich zabíjaniu. Získavanie ambry bol vždy výsostne ekologický počin, ktorý spočíval v jej hľadaní a zberaní z morskej hladiny.
Na rovinu, to by nemohol byť spermacet, aby nebol pospájaný bársjakými afrodiziakálnymi legendami. Najmä, keď sa mylne považoval za chrabrý prejav samčej extázy. Tak ho muži ládovali a ládujú až dodnes, očakávajúc sľubovaný potenčný zázrak. A, že vraj to funguje.
Morskí biológovia neustále trápia závit nad príčinou jeho tvorby. Existujú rôzne hypotézy, avšak ani jedna nie je odklepnutá.
Len tak pre zaujímavosť, meno vorvaň, z ruského vorvoň, jej pridelil český botanik, Jan Svatopluk Presl.

Resumé: spermacet sa vytvára v hlave vorvańa, ambra v jeho tráviacom trakte.